Czy pianka poliuretanowa jest toksyczna, rakotwórcza?

Ocieplenie budynku pianką poliuretanową jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się jeżeli chodzi o wykonanie trwałej termoizolacji. Wiele osób zainteresowanych zdrowym stylem życia wskazuje na obawy związane ze stosowaniem pianki PUR od ocieplenia poddaszy. Obawy te są często naturalne, jednak wynikają zwykle niewiedzy samych inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się toksyczności materiałów ociepleniowych z uwzględnieniem izolacji natryskowych. 

Bezpieczna dla zdrowia pianka PUR

Producenci pianki poliuretanowej dbają o atesty dla swoich produktów. Atest to nic innego jak dokument wydany przez niezależną instytucję badawczą dopuszczającą dany wyrób do użytku. Wśród właściwości pianki PUR możemy wymienić jej bezwonność i brak pylenia, co dowodzi, iż jest to materiał nieszkodliwy dla zdrowia. W przypadku wełny mineralnej sprawa ma się już nieco inaczej, ponieważ materiał ten jest pylący, a część oferowanych odmian może wytwarzać groźne dla zdrowia opary w formie formaldehydów. Są to substancje działające drażniąco na skórę oraz drogi oddechowe człowieka. W przypadku docieplania poddaszy ważne jest więc zastosowanie bezpiecznego dla zdrowia materiału, który nie będzie narażał domowników na kontakt ze szkodliwymi substancjami. Jeżeli więc chodzi o izolacje natryskowe pianką poliuretanową możemy tu mówić o pełnym bezpieczeństwie dla zdrowia człowieka.

Prowadzone na całym świecie badania potwierdzają, iż pianka PUR nie wchodzi w interakcję z innymi substancjami chemicznymi. Ponadto materiał ten nie oddziaływuje w sposób szkodliwy nawet wtedy, gdy jest narażony na regularny kontakt z wilgocią, parą wodną. Ponadto po aplikacji powłoki na poddaszu lub w innym miejscu, nie emituje on żadnych toksycznych, czy rakotwórczych substancji.

Pianka poliuretanowa chroni przed alergenami?

Niepylne izolacje natryskowe pianką poliuretanową to doskonałe rozwiązanie dla poddaszy, także tych użytkowych. Wynika to z braku toksyczności, jednolitej, spoistej struktury, jak również doskonałym warunkom termicznym tak wykonanej izolacji. Ocieplenie pianką PUR zapobiega również rozwojowi pleśni oraz grzybów, które mogłyby powstawać w wyniku nagromadzenia się wilgoci w budynku. Mykotoksyny powstałe na skutek zwiększonej wilgoci w budynku mogą być przyczyną szeregu alergii, oddziaływują też na układ oddechowy oraz pokarmowy człowieka, są przyczyną zatruć, grzybicy, a w skrajnych przypadkach także raka. Bezpieczeństwo potwierdzone w niezależnych badaniach materiałów ociepleniowych to jednak nie jedyna zaleta pianki poliuretanowej. Przy użyciu tego materiału zabezpieczymy nie tylko poddasze przez mostkami termicznymi, ale także przed dostępem owadów, czy gryzoni. Warto pamiętać, że owady, jak i gryzonie niechętnie wybierają pianką PUR jako miejsce do tworzenia swoich „domów”. Izolacje natryskowe są nieszkodliwe i to bez względu na konstrukcję budynku, z którą mamy do czynienia. Ocieplimy przy jej użyciu zarówno obiekty murowane, jak i wykonane w całości z drewna. Potwierdza to chociażby atest Państwowego Zakładu Higieny. Dowiedz się więcej na portalu poświęconemu piance PUR: http://ocieplenie-poddasza.com.pl