Czy termoizolacja stropów piwnic jest potrzebna?

Właściciele nieruchomości często stają przed dylematem zastosowania termoizolacji dla stropów w piwnicy. Wiele osób podejmuje decyzję o ociepleniu ścian, jeszcze inni zupełnie taki proces pomijają. Okazuje się, że w praktyce zastosowania izolacji w piwnicach może zdecydowanie poprawić walory cieplne w przypadku pomieszczeń graniczących od góry z piwnicą. Wówczas temperatura przy podłodze rośnie często o nawet 6 stopni Celsjusza, a to wskazuje na skuteczność takiej formy zabezpieczenia piwnic. 

Z czego możemy skorzystać?

W sprzedaży znajdziemy różnego rodzaju systemy dociepleń, sprawdzone pod kątem wykorzystania ich jako izolacja dla stropów piwnicznych. Wybór idealnego rozwiązania należy poprzedzić dokładnym rozeznaniem rynku, ponieważ część materiałów dociepli stropy szczelniej od innych. Znane są systemy na bazie płyt wykonanych ze styropianu lub wełny mineralnej, które możemy spotkać najczęściej w garażach podziemnych. W przypadku piwnic znalezienie optymalnego rozwiązania jest trudniejsze. Wynika to często z posiadanych wewnątrz instalacji oraz nierówności, przez co pojawia się kłopot z dopasowaniem ściśle przylegającego ocieplenia w formie płyt z wełną mineralną. Mamy wówczas do czynienia z powstawaniem mostków termicznych, zdecydowanie utrudniających uzyskanie szczelnego systemu. Z kolei wykorzystanie do tego celu styropianu jest zabronione dla piwnic ze względu na niebezpieczeństwo pożaru. Rozwiązaniem bolączki właścicieli nieruchomości jest nowoczesna, lecz już dobrze znana i popularna technologia natryskowa. System natryskowy jest bardzo efektywny, przy jego wykorzystaniu stworzymy warstwę otulającą wszelkie szczeliny. Tym samym eliminujemy ucieczkę ciepła z budynku.

Inwestorzy często wybierają profesjonalne firmy zajmujące się natryskowym aplikowaniem pianki poliuretanowej. Korzyści z zastosowania tej technologii jest jednak więcej niż tylko odpowiednie docieplenie piwnic. Duża część firm korzysta z systemu natryskowego z wykorzystaniem pianki o podwyższonej klasie odporności ogniowej. Dodatkową funkcją pianki PUR są bardzo dobre właściwości dźwiękochłonne. Rosnące koszty rachunków za energię cieplną sprawiają, że termoizolacja piwnic staje się obecnie bardzo pożądanym rozwiązaniem w każdym domu.