Hiszpańska pianka poliuretanowa – opinie na temat pianek PUR

Jest wiele na rynku materiałów izolacyjnych o różnych parametrach. Podobnie jest również w przypadku pianek poliuretanowych – popularnie pianki PUR również występują w wielu odsłonach. W tym artykule zajmiemy się hiszpańskimi piankami poliuretanowymi, bierzemy więc pod lupę największego producenta poliolu poliestrowego na świecie i jego produkty dedykowane do ocieplania poddaszy.

Mowa jest więc o firmie Synthesia, dostawcy pianek poliuretanowych otwarto-komórkowych klasy premium – to właśnie w tej klasie producent chciałby ulokować swój produkt. Firma Synthesia bardzo mocno podkreśla fakt, iż jej produkty są bardzo dobrze przebadane i powtarzalne. Podkreślana jest także czystość materiałów, która ma wpływ na technologię produkcji materiału izolacyjnego – nie bójmy się tego powiedzieć, że firmy, które wykonują natrysk pianki poliuretanowej w rzeczywistości są producentami izolacji.

Czystość i powtarzalność.

Można więc zadać sobie pytanie: jak uzyskuje się powtarzalność materiału produkowanego i dostarczanego później do firm specjalizujących się w ociepleniach poddaszy pianką? Otóż nie jest dziwną sprawą, że duży producent poliolu nie dokonuje mieszania składników ręcznie, ale wszystkie procesy są kontrolowane z aptekarską wręcz precyzją. To właśnie skala produkcji sprawia, że można w tej kwestii dojść do pewnej powtarzalności, która liczy się na dachu Kowalskiego. Wyobraźmy sobie tylko sytuacje, że operator wykonujący ocieplanie pianką na każdej budowie musi pracować na „innym materiale”. W pierwszej fazie natrysku musiałby się nauczyć i zaobserwować to w jaki sposób materiał reaguje na konkretną temperaturę i podłoże i w oparciu o taką obserwacje dopasować parametry pracy. Inaczej wygląda sprawa, jeżeli za każdym razem produkt jest taki sam – oznacza to, że za każdym razem uzyskamy dobry efekt, że firma spełni wymagania producenta pianki czyli wykona prace tak, aby parametry izolacji były zgodne z deklarowanymi.

Czy wobec tego warto zapłacić więcej za wykonanie izolacji pianką hiszpańską?

Tu możemy zostać mile zaskoczeni. Dlaczego? Otóż dla wielu firm praca na dobrym jakościowo materiale jest po prostu opłacalna i ceny dla klienta detalicznego wcale nie muszą być wysokie. Jeżeli pianki firmy Synthesia są czyste i powtarzalne to pracownicy firmy natryskowej poświęcają mniej czasu na to, aby „sprawdzić” stan natrysku, mniej czasu poświęcają również na konserwacje sprzętu (filtry rzadziej się zatykają). Tak więc praca na dobrej jakości piance to po prostu oszczędność czasu.

Kolejną sprawą, która również nie jest bez znaczenia to fakt, iż zadowolony z jakości materiału klient będzie polecał ten materiał innym, będzie również polecał firmę, która wykonywała izolacje. Można powiedzieć jednak, że klient nie ma świadomości co jest dobre, jak powinna wyglądać pianka, ale wystarczy wyciąć kawałek, spojrzeć na strukturę wewnętrzną pianki hiszpańskiej, aby zauważyć, że jest to klasowy materiał izolacyjny, który zapewnia dobre właściwości termiczne, akustyczne i paroprzepuszczalne. Warto więc zobaczyć, że cena pianki PUR firmy Synthesia w wielu przypadkach jest podobna do ceny pianek polskich, litewskich czy rosyjskich.

Warto dodać również, że od 2014 roku firma Synthesia posiada swój oddział w Polsce,