Ile można zaoszczędzić na ociepleniu domu?

Eliminowanie wszelkich nieszczelności i mostków cieplnych pozwala nam stworzyć bardzo ekonomiczny dom, który będzie jednocześnie budynkiem ciepłym i nieniosącym za sobą dużych kosztów utrzymania. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ocieplenie wszystkich pomieszczeń, co pozwoli ograniczyć straty ciepła przez dach, podłogą oraz ściany. Odpowiednia izolacja termiczna to podstawa, zły wybór w tym zakresie będzie powodował dodatkowe koszty, ale też nasz dom nie będzie już tak przytulny. W przypadku dużych kosztów energii lub niezadowalającego ciepła w budynku mamy dwa rozwiązania: wymiana całej instalacji grzewczej lub ocieplenie miejsc ucieczki ciepła. 

Dużo tańszym rozwiązaniem będzie ocieplenie dotychczas niezabezpieczonych miejsc. Jakie miejsca warto docieplić? Istotne są tu tak naprawdę wszystkie części budynku, zarówno podłogi na gruncie, ściany zewnętrzne, dach, czy stolarka drzwiowa i okienna. W celu wykrycia miejsc narażonych na duże straty ciepła w naszym domu warto skorzystać z metody termowizyjnej. Na ekranie ujrzymy miejsca odpowiednio zaizolowane w kolorze czerwonym oraz te bez izolacji na niebiesko. Takie badanie powinniśmy powtórzyć także po zakończeniu wszystkich prac. Wówczas możemy ocenić, czy nasze ocieplenie się sprawdziło. Z pewnością wiele osób będzie zaskoczona przez fakt, iż dzięki dobremu ociepleniu budynku możemy osiągnąć spore oszczędności. Wykonanie odpowiedniej termoizolacji ścian, dachu, podłóg będzie zapobiegać stratom ciepła do nawet 20-35%. To przekłada się niewątpliwie na koszty utrzymania domu i każdego innego budynku. Dokładny przegląd kosztów ocieplenia pianką PUR przedstawiliśmy w jednym z artykułów.

Wybór materiału izolacyjnego

Tutaj w zasadzie wybieramy materiał pod określoną powierzchnię. Wśród popularnych materiałów znajdziemy styropian do ścian oraz wełnę mineralną. Wśród dostępnych rozwiązań znajdziemy też piankę poliuretanową, którą możemy zabezpieczyć nasz dach. Pianka PUR ma jedną niewątpliwą zaletę, a mianowicie szybkość i łatwość jej położenia. Na rynku istnieją firmy korzystające z technologii natrysku pianką. Takie fachowe wykonanie ocieplenia dachu pianką PUR zapewnia spokój przez wiele lat.