Jak kupować materiały budowlane?

Szeroka oferta producentów materiałów budowlanych skłania wręcz do oszczędności. Cena powinna jednak iść w parze z wysoką jakością materiałów. W innym wypadku może się okazać, że wybrany najbardziej ekonomiczny wariant okaże się fatalnym rozwiązaniem, a pierwsze wady tanich materiałów zauważymy już w trakcie prowadzenia prac budowlanych. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym zależnościom pomiędzy ceną, a jakością materiałów oraz podpowiemy na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów. 

Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych

W przypadku, gdy niska cena materiału wydaje się nam podejrzana możemy zajrzeć do bardzo pomocnego wykazu. Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych został opracowany przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Na stronie znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące materiałów budowlanych niespełniających wymagań określonych przez polskie przepisy. Część materiałów znalazła się na liście także poprzez braki w dokumentacji, co nie musi wcale oznaczać ich gorszej jakości. Niemniej wykaz ten pozwala na uniknięcie zakupu zwyczajnych budowlanych „bubli”. Podstawową kwestią podczas zakupów jest wybór materiałów renomowanych producentów. Nawet, gdy wybieramy najtańszy wariant znanego na rynku dostawcy, możemy liczyć na lepsze parametry niż ma to miejsce wśród producentów zupełnie nieznanych. Jednym z istotnych parametrów, które muszą znaleźć się na opakowaniu produktów jest znak CE, co świadczy przeznaczeniu materiału na rynek europejski. Wśród ważnych dokumentów trzeba wymienić także aprobaty techniczne, normy techniczne, deklaracje zgodności, certyfikaty. Listy tej nie znajdziemy jednak na karcie produktu, lecz bezpośrednio u producenta. Jeżeli nie znamy źródła pochodzenia to może okazać się, że kupiliśmy materiał niespełniający swojej roli, a w najgorszym wypadku szkodliwy dla środowiska i ludzi.

Na tych materiałach lepiej nie oszczędzać

Najgorszym błędem jest wybór tanich materiałów dla niewidocznych punktów w budynku. Mogą to być izolacje, ściany, fundamenty, czy dach. Wszędzie tam wybór tanich produktów skończy się prędzej, czy później potrzebą generalnego remontu budynku. To z kolei niesie za sobą dużo większe koszty niż wynosi początkowa oszczędność na materiałach budowlanych. Dlatego też wybór tańszych materiałów zalecamy w przypadku wykończenia budynku. Użycie tańszych paneli, czy płytek w łazience przyniesie oszczędność, a jednocześnie nie niesie za sobą poważnych uszkodzeń. O ile wymiana podłóg w całym domu będzie możliwa, o tyle ponowne murowanie ścian jest niemożliwe. Podobnie ma się sprawa termoizolacji budynku, która powinna cechować się wysoką jakością. Tani styropian o niskiej gęstości nie ociepli domu wystarczająco, a przyniesie trudności w ogrzaniu i doprowadzi do szybszego wyziębiania się budynku. To z kolei prowadzi do wzrostu rocznych kosztów utrzymania obiektu. Zamiast oszczędności płacimy podwójnie. Elementem, który musi być wysokiej jakości jest także dach. Położenie taniego materiału, niskiej klasy uszczelniaczy, montaż kalenic będzie prowadził do strat ciepła, a niekiedy podciekania wody pod konstrukcję. Podobnie wygląda sprawa stolarki okiennej, właściwej klasy okna będą zapobiegać wychładzaniu się pomieszczeń.