Jaka grubość pianki PUR na poddasze?

Mamy 2019 rok i obowiązują w budownictwie przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2017 roku, a które określają grubość izolacji, w tym również pianki PUR na poddasze. Takie ocieplenie ma spełniać konkretne wymagania termiczne więc wcale nie jest tak, że ocieplenie można wykonać na dowolną grubość, i nie mówimy tutaj tylko o sprawie oszczędzania energii cieplnej, ale także o procesie odbioru budynku do użytku.

Na dzień dzisiejszy poddasze użytkowe powinno być ocieplone na taką grubość, aby cała przegroda osiągała współczynnik U=0,18W/m2K. Jeżeli zauważymy (zalecamy czytać Deklaracje Właściwości Użytkowych, a nie foldery reklamowe), że praktycznie wszystkie pianki poliuretanowe o strukturze komórek otwartych mają współczynnik λd=0,038W/mK to oznacza, że potrzebujemy grubości przynajmniej 20 cm, aby uzyskać współczynnik U zbliżony to tego, który należy osiągnąć (czyli 0,18W/m2K). Do współczynnika dodamy także inne materiały, które tworzą tą przegrodę.

Coraz więcej osób jednak wybiega nieco w przyszłość i stosuje grubsze warstwy. Przy ociepleniu wełną stosuje się coraz częściej warstwę 30 cm, a nawet 35 cm. Wiadomo, że doświadczenia z wełną są różne dlatego dla bezpieczeństwa izolacji lepiej zastosować grubszą warstwę aby zminimalizować mostki termiczne. Problem jednak pojawia się z wagą takiej izolacji. W przypadku pianki, która jest znacznie lżejszym materiałem to nie jest problemem. Dla osiągnięcia doskonałych parametrów izolacyjności można więc bez problemu wybrać warstwę 25 cm pianki poliuretanowej.

Jeżeli w nowym budynku mamy zaplanowane poddasze w ten sposób, aby zmieścić tam izolacje wełny o grubości 30 cm to warto zastanowić się nad zastosowaniem właśnie 25 cm pianki PUR, która będzie stanowić bardzo dobą izolacje.

Pisząc artykuł korzystaliśmy z artykułu: Jaka grubość pianki PUR na poddasze.