Jaki alarm do domu, firmy wybrać i komu powierzyć montaż?

Skuteczność alarmu zależy od wielu czynników, dlatego wybór systemu powinniśmy poprzedzić dokładnym rozeznaniem rynku. Instalacja alarmowa nigdy nie daje pełnej gwarancji, że nie dojdzie do włamania. Niemniej jest to rozwiązanie uznawane za jedno z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia budynków takich jak dom, czy obiekt firmowy. Alarm to pierwsze urządzenie, które informuje okolicę o wejściu na teren osoby niepożądanej. Zastosowanie odpowiednich czujek w połączeniu z konfigurowalną centralą tworzy jeden, sprawdzony system alarmowy. 

Skuteczny system alarmowy oraz podział na strefy

Działanie alarmu zależy w dużej mierze od sposobu montażu i rozmieszczeniu urządzeń w budynku. Według specjalistów najlepszym rozwiązaniem jest ochrona obwodowa, która informuje o zdarzeniach mających miejsce w różnych częściach budynku. Jest to wariant montażu, który zapewnia optymalne działanie alarmu i komunikację z centralą główną. Dodatkowym uzupełnieniem decydującym o bezpieczeństwie niskich kondygnacji w obiekcie firmowym mogą być czujniki podczerwieni zastosowane w glifach okiennych. Podział na strefy to wygodne rozwiązanie zarówno w domu, jak i przedsiębiorstwie. Podział zaleca się w obiektach narażonych na poruszanie się domowników lub pracowników wewnątrz. Przykładem jest tu wykluczenie niektórych pomieszczeń lub pięter z kontroli w celu niwelowania przypadkowego uruchomienia alarmu.

Przechodząc do kwestii montażu to tutaj wszystko zależy od naszych indywidualnych umiejętności. Montaż samodzielny zalecany jest w przypadku bardzo podstawowych urządzeń, które nie wymagają znajomości technicznych aspektów działania. Profesjonalne system alarmowe wymagają już konsultacji z firmą zewnętrzną, która zajmie się rozmieszczeniem i konfiguracją instalacji. Jakie błędy możemy popełnić? Jest ich całkiem sporo. Podstawową kwestią jest ułożenie przewodów, uwzględnienie w przyszłości rozbudowy systemu, a także lokalizacja poszczególnych czujek. Jeżeli tutaj wystąpią błędy to możemy mieć problem ze zneutralizowaniem działania niektórych elementów w systemie. Nie chodzi tu jedynie o właściwie wykonane podłączenie czujek do centrali sterującej. Istotna jest przede wszystkim skuteczna komunikacja i współpraca pomiędzy urządzeniami. Tylko fachowo wykonana konfiguracja zapewni bezpieczeństwo w domu mieszkalnym, jak i budynku firmowym. Ponadto monterzy mają doświadczenie, co skraca czas potrzebny na dokładne rozmieszczenie wszystkich elementów w systemie.

Rozmieszczenie czujników ruchu: alarmy bezprzewodowe, przewodowe

Optymalne rozmieszczenie czujek ruchu w budynku powinno obejmować możliwie najszersze „pole widzenia”. W pomieszczeniach użytkowych należy umieścić czujki w punktach, które są najbardziej narażone na włamanie. Zwykle czujki montuje się w pobliżu drzwi, okien, bram garażowych. Systemy alarmowe mogą być zakłócone przez działanie wentylacji w budynkach o czym należy pamiętać przy montażu i rozmieszczeniu urządzeń. Wybór alarmu przewodowego zaleca się w przypadku nowych budynków, gdzie istnieje możliwość przeprowadzenia przewodów. Natomiast wersja bezprzewodowa alarmu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie zabezpieczenie budynku, a gdzie nie ma możliwości wykonania generalnego remontu.