Ocieplanie izolacją termorefleksyjną.

Ten dobrze znany materiał jest wykorzystywany do dociepleń. Za pomocą izolacji zbudowanej z kilku warstw możemy zapewnić doskonałe warunki termiczne w budynkach. Izolacja termorefleksyjna występuje najczęściej w formie mat składających się z watoliny, folii metalizowanej, pianek oraz wkładem refleksyjnych. Dzięki temu materiał ten wyróżnia się świetnymi właściwościami termicznymi.

Izolacja termorefleksyjna pozwala uniknąć tworzeniu się punktowych i liniowych mostków termicznych, ponadto możemy dzięki niej zredukować pobór energii cieplnej w budynku o prawie 30%. Kolejną cechą tego materiału jest jego wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne oraz wodę i kurz. Oprócz tego izolacja ta jest odporna na działanie wiatru. Położenie izolacji termorefleksyjnej nie należy do najtrudniejszych, gdyż zarówno jej obróbka, jak i montaż nie powinny sprawić dużych problemów mniej doświadczonym osobom. Wszystko to za sprawą swojej elastyczności, przez co łatwiej jest zamontować ją w miejscach trudnych np. przegrodach, kanałach wentylacyjnych itd. Materiał ten w sklepach występuje w postaci rulonów, które pozwalają na szybki transport na miejsce budowy.

Izolacja termorefleksyjna sprawdza się w przypadku ociepleń termicznych dachów, ścian, czy elewacji. Matę możemy wykorzystać jako paroizolację lub wiatroizolację. Wybór należy tak naprawdę do nas ponieważ izolacja może być montowana jako dodatkowy materiał izolacyjny lub jako samodzielna konstrukcja ociepleniowa. W czasie zakupów mat termorefleksyjnych należy zwrócić uwagę na kilka parametrów m.in. współczynnik izolacji cieplnej (W/mK), wymiary wyrażone w metrach, gramaturę (g/m2), grubość (mm), procent refleksyjności i materiał z jakiego jest wykonana. W celu połączenia wielu mat warto wykorzystać taśmy metalizowane wykonane z folii BOPP. Dzięki nim uzyskamy doskonale jednolitą powierzchnię, gdzie nie będzie żadnych szczelin, przez które mogłoby uciekać ciepło. Taka taśma dodatkowo chroni izolację przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci.