Ocieplanie pianką coraz bardziej popularne – ceny są atrakcyjne.

Ocieplanie pianką poliuretanową staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Niektórzy mówią, o tym, że jest to jednak nowość i nie można tak bez krytycznie ufać tej metodzie. Zwolennicy izolacji natryskowych podkreślają, że poliuretany są z nami od dawna, a ich popularność będzie tylko rosła. Trudno nie zgodzić się z tą opinią jeżeli popatrzymy na to co dzieje się w izolacjach przemysłowych i ogólnie w budownictwie przemysłowym – przedsiębiorcy odważniej sięgają po nowoczesne technologie.

Zastanawiające jest również to, że pomimo braku dużych akcji reklamowych pianka PUR staje się tak popularna. Można powiedzieć, że pocztą pantoflową ludzie dowiadują się o tej metodzie i przekonują się do niej właśnie ze względu na to, że ktoś z ich znajomych ma taką izolacje i jest z niej bardzo zadowolony. Jeśli przeanalizujemy różne czasopisma budowlane, albo takie dotyczące wykończenia wnętrz to z pewnością zauważymy, że producenci wełny inwestują ogromne pieniądze w reklamę. Dlaczego więc pianka poliuretanowa, pomimo tego, że nie jest tak szeroko i profesjonalnie reklamowana zyskuje ogromne rzesze zwolenników?

Nie można się jednak łudzić, że pianka wysunie się na prowadzenie w najbliższym czasie pomimo dobrych opinii. Wiele jest osób, które na etapie budowy domu tak bardzo są tym podekscytowani, że nie zwracają większej uwagi na to jaki styropian do ocieplenia ścian będzie wykorzystany, ani na to jaki rodzaj wełny będzie ocieplał poddasze. Najczęściej mówi się tylko o grubościach, parametry często są pomijane, ale to właśnie parametry decydują o tym czy izolacja jest skuteczna.

Nie można również pominąć faktu, że ocieplanie poddaszy pianką staje się popularne również ze względu na koszty. Jeżeli dokładnie policzymy to może okazać się, że ta nowoczesna metoda izolacji wcale nie jest droższa. Kiedyś przeprowadzimy szczegółową analizę tych kosztów ocieplenia, ale na tą chwilę podamy tylko ogólną informację na temat cen. Otóż cena izolacji natryskowych pianką poliuretanową to koszt około 55 – 65 zł za m2. Podana cena dotyczy pianki poliuretanowej tzw. otwarto-komórkowej o grubości 20 cm. Jest to grubość, która przy dzisiejszych dachach jest wymagana. W internecie można znaleźć cennik ocieplania pianką PUR i porównać to z kosztami wełny, doliczając robociznę itd.

Właściciel firmy budowlanej, z którym mieliśmy okazję rozmawiać wyjaśnił nam dlaczego ocieplanie pianką może być tańsze chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się zupełnie odwrotnie. Jeśli policzymy tylko i wyłącznie cenę materiału to rzeczywiście wełna będzie tańsza, ale jak zrobimy szczegółową analizę wszystkich kosztów to okaże się, że wełny musimy kupić dużo więcej niż autentycznie potrzebujemy, musimy ją przycinać, a skrawki najpewniej wyrzucimy do kontenera (on też kosztuje), musimy dokupić folię i doliczyć dość duże koszty robocizny. O ile wykonanie izolacji natryskowej w przeciętnym domu jednorodzinnym będzie trwało jeden dzień tak przy ociepleniu wełną kilku robotników spędzi tam kilka dni. Jeżeli zdamy sobie sprawę z tego, że robocizna jest coraz droższa oraz to, że brakuje chętnych do tego typu prac, to zauważymy, że może być w tym sporo prawdy, że pianka jest w porównywalnej cenie.

Zdarzają się również takie przypadki, że deweloperzy sięgają właśnie po tego typu usługi. Chcą oni w ten sposób zachęcić do wybrania mieszkania z ich oferty, ale również umieją oni liczyć pieniądze – jest to poniekąd dowód na to, że pianka poliuretanowa jest znaczenie tańsza. Niestety jeszcze 5 czy 7 lat temu ocieplanie poddasza tą metodą nie było tak popularne i pozwalali sobie na taki luksus tylko najzamożniejsi Polacy.