Ocieplenie poddasza wełną mineralną. Jak wybrać materiał?

Wełna mineralna to jeden z materiałów, który obok pianki PUR jest polecany do ocieplenia poddasza użytkowego. Zastosowanie właściwej jakości otuliny to podstawa jeżeli chcemy mówić o budynku komfortowym. Termomodernizacja przestrzeni takich jak poddasze pozwala uniknąć problemów z mostkami termicznymi i ucieczką ciepła. Brak ocieplenia wysokiej jakości przyczynia się do zwiększonego zużycia energii cieplnej w okresie jesienno-zimowym, a to z kolei odbija się na kosztach ogrzania domu. 

Specyficzna strefa domu odpowiedzialna za straty ciepła

Nie ma wątpliwości, że poddasze jest kłopotliwym miejscem jeżeli chodzi o docieplenie. Zastosowanie niskiej klasy materiałów, a także wykonanie systemu dociepleń w sposób niewłaściwy skutkuje poważnymi problemami. Uwidaczniają się one nie tylko zimą, ale także latem, kiedy na poddaszu użytkowym będzie panował niewyobrażalny upał. Niekiedy bywa tak, że mimo działającej skutecznie wentylacji w budynku, niemożliwe staje się przewietrzenie pomieszczenia. W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z niewłaściwie wykonanym dociepleniem. W okresie zimowym problem ten się pogłębia, włączone ogrzewanie pogarsza mikroklimat w budynku, a brak stosownej cyrkulacji przyczynia się do nagromadzenia kurzu. W takich warunkach posiadanie poddasza użytkowego może mijać się z celem. Wielkie plany posiadania własnego biura na poddaszu, czy miejsca zabaw dla dzieci mogą szybko odejść w zapomnienie. Możemy tego uniknąć problemów z temperaturą na poddaszu dzięki odpowiedniej adaptacji przestrzeni oraz wykonaniu termomodernizacji.

Adaptacja oraz ograniczenie strat cieplnych

Najłatwiej będzie zagospodarować przestrzeń użytkową na poddaszu, gdzie występuje regularny układ skosów. Takie warunki spełnia konstrukcja dwuspadowa dachu, gdzie mamy do czynienia z najbardziej korzystnym rozmieszczeniem elementów oraz wysokością. Przyjmuje się, że komfortowa wysokość poddasza wynosi około 220 cm. Dach to miejsce szczególne, gdyż właśnie tutaj ucieczki ciepła będą najbardziej dotkliwe. Właściwe ocieplenie poddasza z wykorzystaniem materiałów takich jak pianka poliuretanowa, czy wełna mineralna pozwala w pełni korzystać z możliwości tejże strefy. Wśród korzystnych właściwości wełny mineralnej możemy wymienić przede wszystkim niepalność, klasa odporności ogniowej A1 zapewnia wysokie bezpieczeństwo. Zarówno izolacje pianką PUR jak i wełną mineralną są bezpieczne dla zdrowia. W obu przypadkach mówimy o paroprzepuszczalności, a więc ochronie przed gromadzeniem się szkodliwej wilgoci, pleśni oraz grzybów. Wełna mineralna charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, a także wysoką gęstością. W przypadku ocieplenia poddasza wełną mineralną pomocne może okazać się użycie dwóch warstw, co zwiększy izolacyjność cieplną przegród. W przypadku konkurenta, czyli pianki PUR taki zabieg nie jest konieczny.

Pomocne pytania przed termomodernizacją budynku

Zanim podejmiemy decyzję o wykonaniu ocieplenia poddasza warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Pozwolą one wykluczyć inne przyczyny takie jak niewłaściwie działająca wentylacja grawitacyjna. Pierwszą kwestią są rosnące koszty utrzymania budynku, a dokładniej energii cieplnej. Kolejny argument wskazujący na potrzebę wymiany termoizolacji jest posiadanie warstwy wełny cieńszej niż 12 cm. Problemy z termoizolacją zauważymy także po problemach w okresie zimowym (uczucie chłodu, zła jakość powietrza, panujące przeciągi). Jeżeli na poddaszu użytkowym w okresie letnim panują wysokie temperatury to oznacza, że izolacja nie spełnia swoich właściwości lub ocieplenie budynku zostało obarczone błędami montażowymi.