Okna energooszczędne, pasywne – co to znaczy?

Wymiana lub wstawienie zupełnie nowych okien w budynku to wydatek na wiele lat. Oszczędności w tym zakresie mogą przyczyniać się do strat cieplnych pomimo zastosowania właściwej jakości termomodernizacji w budynku. Wybór okien energooszczędnych lub nawet pasywnych o niskim współczynniku przenikania ciepła pozwoli na zachowanie komfortowych warunków w pomieszczeniach bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz. 

Termomodernizacja budynku oraz energooszczędne okna

W przypadku starszych budynków, gdzie zastosowano izolację o grubości 10 cm styropianu, zakup energooszczędnych okien zupełnie się nie sprawdzi. Konieczne więc będzie wykonanie grubszej warstwy docieplenia, aby mówić zachowaniu właściwych warunków termicznych w budynku. Przykładem może być tu położenie warstwy 20 cm styropianu grafitowego, który to pozwoli połączyć doskonałe właściwości ocieplenia z termiką okien. Ważną rolę ogrywać będzie także system ogrzewania, który decyduje o finalnym efekcie. Użytkowanie starszych pieców nie przyniesie zamierzonych oszczędności lub będą one nieproporcjonalnie niskie do kosztów poniesionych na generalny remont w budynku.

Jeden dom, wiele okien

Interesującym zabiegiem zwiększającym oszczędności w budynkach mieszkalnych jest stosowanie różnej klasy okien w zależności od stron świata. Elewacja południowa to doskonały punkt do montażu okien o średnim współczynniku przenikania ciepła Uw oraz wysokim współczynniku przepuszczalności promieni słonecznych gc. W ten sposób zyskujemy dużą powierzchnię, która w trakcie oświetlania będzie generowała ciepło metodą pasywną. Ten schemat sprawdzi się jednak przy użyciu rolet lub markiz okiennych, które w okresie letnim ograniczą zbyt silne nagrzewanie się pomieszczeń. W przypadku strony północnej dobrym rozwiązaniem będzie instalacja okien chroniących przed zimnem. Zaleca się użycie modeli o ciepłym pakiecie szybowym i możliwie niskim współczynniku gc. Pozostałe strony domu należy wyposażyć w okna o zbliżonych parametrach do strony południowej. Warto pamiętać też o rozmiarach stolarki okiennej, ponieważ duże przeszklenia będą przyczyniały się do rosnących kosztów ogrzania budynku.

Dobieramy okna energooszczędne lub pasywne

Montaż nowych okien pozwala cieszyć się komfortowymi warunkami w połączeniu z przeprowadzoną termomodernizacją budynku. Niekiedy w miarę możliwości warto zgromadzić pełny budżet, aby oprócz wykonania jakościowo dobrego ocieplenia domu, zadbać także o okna o właściwych parametrach izolacyjnych. Polecanym rozwiązaniem są trzyszybowe pakiety z ciepłą ramką dystansową. Wybierając okna na wiele lat warto uwzględnić współczynnik Uw na poziomie 0,9-1 W/(m2.K). Możemy też wybrać stolarkę okienną pasywną z parametrami poniżej 0,8, co jest wynikiem dla okien pasywnych. Źródło: http://okna-tomczak.pl