Panele słoneczne montowane na dachu skośnym i płaskim.

Instalacja fotowoltaiczna może zdecydowanie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Inwestorzy rozważający montaż często zastanawiają się nad sensem takiego przedsięwzięcia. Pojawia się też szereg pytań: Czy mój dach będzie odpowiedni? Czy konstrukcja dachu ma znaczenie? A co w przypadku skośnego lub płaskiego dachu? To naturalne, że tego typu pytania rodzą się w naszych głowach. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe nurtujące inwestorów pytania. 

Fotowoltaika na każdy dach

Nie ma znaczenia, czy posiadamy budynek z dachem płaskim, czy skośnym. W obu przypadkach montaż fotowoltaiki jest bezproblemowy. Jedyne, co należy uwzględnić przy montażu paneli PV jest miejsce ich położenia. W przypadku dachu skośnego firmy często zalecają rozmieszczenie instalacji po stronie południowej. Wynika to bezpośrednio z dostępu do słońca, które oświetla wówczas naszą instalację jak najdłużej. Nie oznacza to rzecz jasna, że montaż stanie się niemożliwy po innej stronie, jednak cała inwestycja nie będzie już tak opłacalna. Instalacja fotowoltaiczna generuje największe przychody energetyczne od wiosny do lata. Dlatego też montaż paneli po stronie południowej jest wręcz nieoceniony jeśli chcemy mówić o skutecznej produkcji energii i szybkim zwrocie inwestycji. W przypadku braku możliwości montażu fotowoltaiki na południowej połaci dachu, warto rozważyć zakup mocniejszej instalacji. Pamiętajmy jednak, że zniweluje to tylko w pewnym stopniu straty energii, które normalnie nie występują przy konstrukcjach instalowanych na po stronie południowej.

W przypadku dachu płaskiego sytuacja jest znacznie prostsza, gdyż monter zyskuje możliwość dowolnego umieszczenia paneli PV w określonym kierunku. Bez względu na typ dachu, należy zwrócić uwagę na możliwość występowania zacienień. Mogą je generować blisko stojące drzewa, komin na dachu, a nawet antena satelitarna. Taka sytuacja sprawia, że nawet jeden moduł objęty cieniem odbije się na produktywności pozostałych. Instalacja dostosuje moc pozostałych paneli do obniżonej skuteczności zacienionego modułu.

Montaż instalacji PV zależny od typu dachu

Jeśli mówimy o kwestiach czysto technicznych to montaż fotowoltaiki na dachu skośnym wykonuje się przy użyciu specjalnych kołków do krokwi. Firmy zajmujące się profesjonalnym montażem instalacji PV dobierają elementy zgodnie z typem pokrycia. Polskie dachy są przecież niejednokrotnie pokryte różnymi materiałami. Wśród nich możemy wyróżnić dachówkę, papę, czy blachodachówkę. Konstrukcja mocowana do dachu cechuje się zawsze trwałością i stabilnym położeniem. Jeśli instalacja została wykonana przez profesjonalistów to nie musimy obawiać się jakichkolwiek awarii. Montaż w żaden sposób nie wpływa na szczelność dachu, nie musimy się więc przejmować silnymi opadami deszczu. Warto przygotować przed montażem niezbędną dokumentację techniczną budynku. To ułatwi firmie instalującej fotowoltaikę prowadzenie prac, skróci też czas potrzebny na wykonanie montażu.

W przypadku dachu płaskiego montaż fotowoltaiki wygląda inaczej. W sprzedaży dostępne są specjalne konstrukcje wspierające, na których to wykonuje się montaż instalacji fotowoltaicznej. Nie ma więc problemu z przytwierdzeniem instalacji i odpowiednim skierowaniem jej na stronę południową. Jak więc widzimy, każdy typ dachu bez względu na rodzaj pokrycia jest dobrym miejscem do montażu paneli słonecznych. Jedyne o czym trzeba pamiętać to nośność konstrukcji, która zostanie uwzględniona przez ekipę monterów.