Styropian elewacyjny: grubości i jakość docieplania w praktyce.

Styropian jest materiałem z wieloletnią historią w branży budowlanej. Materiał ten od wielu lat króluje w polskim i światowym budownictwie, gdzie zyskał uznanie ze względu na swoje właściwości. Jest niezwykle lekki, bardzo prosty w obróbce i łatwy w montażu. Dostępne na rynku materiały cechują się jednak różną jakością. Zakup najtańszego styropianu nie jest więc dobrym rozwiązaniem, należy postawić na jakość. Styropian to nic innego jak polistyren spieniony, jest to niepalny materiał o dobrym właściwościach termoizolacyjnych. 

Wybór wysokiej klasy styropianu nie należy do prostych zadań

Na pierwszy rzut oka dostępne w sklepach budowlanych materiały nie różnią się od siebie. Tak przynajmniej jest w przypadku styropianu, którego właściwości moglibyśmy ocenić dopiero po wizycie w specjalistycznym laboratorium badawczym. Niemniej istnieją czynniki decydujące o klasie materiału, o czym wiedzą specjaliści zajmujący się oceną jakości. Podstawowym elementem jest tu waga płyty styropianowej, ten parametr pozwala oddzielić styropian o słabszych parametrach od tego wysokiej klasy. W specyfikacji technicznej produktu znajdziemy parametr taki jak objętość. Przy jej pomocy możemy porównać objętość z minimalną wagą dla wybranego typu materiału. Zbyt znaczne różnice w wadze mogą świadczyć, iż styropian w żadnym stopniu nie spełnia producenckich norm dla tego produktu. Minimalne gęstości dla określonych typów styropianu prezentują się następująco: EPS 70 – 13,5kg na m3, EPS 80 – 15 kg na m3, EPS 90 – 17 kg na m3, EPS 100 -18 kg na m3, EPS 120 – 20kg na m3, EPS 150 – 24 kg na m3 oraz EPS 200 – 28 kg na m3.

Uwzględniając powyższe parametry możemy w pewnym stopniu wykluczyć materiały wątpliwej jakości. Praktyka pokazuje, że jest to jedynie wstępna weryfikacja klasy materiału. W niektórych magazynach może dochodzić do zawilgocenia materiału, co przekłamuje realną wagę styropianu. Wówczas możemy mylnie stwierdzić, że mamy do czynienia ze styropianem wysokiej jakości. W większości przypadków waga i porównanie ze współczynnikiem gęstości minimalnych pozwala potwierdzić niską lub wysoką jakość. O ociepleniu domu przeczytasz także na stronie: https://izolacje-usa.pl/