W jakich miejscach ciepło ucieka z budynku?

Uciekające z domu ciepło może być przyczyną nie tylko zbytniego wychłodzenia i poczucia chłodu, ale narazi nas też na dodatkowe koszty za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym. Pierwszym sposobem wykrycia tego niechcianego procesu jest zwykła obserwacja. Nieszczelne okna wyczujemy za pomocą dłoni, trudniejsze miejsca będą wymagały szczegółowego badania termowizyjnego i naprawy ewentualnych błędów budowlanych. Część uszczelnień możemy jednak wykonać sami. Przyjrzymy się teraz podstawowym miejscom, które warto mieć na uwadze jeżeli zauważamy ucieczkę ciepła. 

Wśród miejsc ucieczki ciepła są m.in. podłoga (10-15%), dach (10-30%), ściany (20-30%), wentylacja (10-40%), drzwi (10-20%), okna (10-20%). Pierwszym etapem odpowiedniego zabezpieczenia tychże miejsc jest już etap projektowania domu. Jeżeli dopiero planujemy jego postawienie konieczne będzie uwzględnienie położenia. Otwarta przestrzeń i silny wiatr zmuszą nas do wzmocnienia całej konstrukcji w tym ścian, dachu, okien, drzwi. Konieczna może okazać się wysoka wiata, która odgrodzi ściany budynku od najsilniejszego wiatru. Inaczej ma się sprawa dla domów rozmieszonych w terenach zalesionych, wówczas uciekanie ciepła będzie mniejsze. Przy budowie domu istotne będzie przeznaczenie większej ilości pieniędzy na materiały dobre jakościowo. Należy wybierać droższe pianki PUR oraz inne materiały ociepleniowe i dobrych fachowców. Wówczas mamy pewność, że wykonana profesjonalnie konstrukcja będzie odporna na ucieczki ciepła i jednocześnie obniżą się nasze roczne koszty ogrzewania.

Jeżeli nasz został wybudowany, a my dostrzegamy pierwsze problemy z ucieczką ciepła to wskaźnik procentowy podany powyżej będzie jedynie wskazówką. W celu szczegółowego rozpoznania konieczna może okazać się dokładne badanie, które oszacuje miejsca, gdzie ciepło ucieka z naszego domu w największym stopniu. Pamiętajmy, że ogrzewanie mieszkania zabiera między 60-70% energii wykorzystywanej w domu. Dlatego tak ważna jest minimalizacja wszelkiego rodzaju nieszczelności i ucieczek ciepła. Badanie termowizyjne wykonujemy zawsze w odpowiednich warunkach atmosferycznych, najczęściej tuż po zmroku lub przed wschodem słońca. Pomiary są dokonywane wewnątrz domu oraz poza nim. Takie działanie pozwala nam ujrzeć szeroki obraz prezentujący w formie kolorów różnice temperatur dla poszczególnych miejsc danego obiektu. Profesjonalna firma badawcza rozpisze nam w raporcie wszelkie miejsca, gdzie są nieszczelności, w tym źle wykonane prace lub błędy w doborze materiałów. Dzięki temu za podstawie zapisów będziemy mogli podjąć odpowiednie prace w celu ponownego uszczelniania najbardziej newralgicznych miejsc, gdzie uchodzi ciepło.