Wykończenie i zakończenie kosza dachowego. Niezbędna pomoc dekarza?

Pokrycie dachowe pełni ważną rolę w budynku, gdyż zapewnia on zabezpieczenie przed działaniem deszczu, gradu, śniegu oraz palącego słońca. Ważny jest wybór materiału wykończeniowego, ale również dbałość o pozostałe elementy. Odporność dachu jest w dużej mierze uzależniona od poprawnego poprawnego montażu wszystkich składowych fragmentów. Zwykle montażem dachu zajmuje się wprawiony dekarz, którego głównym zadaniem jest wyeliminowanie wszelkich błędów mogących mieć wpływ na jakość konstrukcji. Newralgicznym elementem dachu jest kosz dachowy, jego wykonanie zalecamy wyłącznie profesjonalistom. Przeprowadzone przez amatorów prace zwykle kończą się szeregiem błędów technicznych, które mają wpływ na komfortowe użytkowanie budynku. 

Kosz dachowy oraz sposób montażu

Kosz dachowy jest inaczej określany mianem rynny dachowej. Jest to szczelina zlokalizowana w punkcie styku między dwiema połaciami dachu bądź też dachu z kominem. Są to miejsca, gdzie skuteczne odprowadzenie wody przez kosz dachowy jest niezbędne. Popełnienie błędów przez początkującego dekarza mogłoby się skończyć fatalnie. Źle wykonany kosz dachowy to problemy z podciekaniem wody wgłąb konstrukcji oraz tworzeniem się zawilgoceń w środku domu. Firmy zajmujące się usługami dekarskimi bazują na doświadczeniu oraz dostępnym projekcie. Są oni w stanie uwzględnić zastosowanie szczeliny o odpowiedniej średnicy dla kosza dachowego. Dokonuje się tego na podstawie jego długości, przez co znika problem w pozbyciu się nawet znacznych ilości wody z dachu. Montaż rozpoczynamy od przygotowania podłoża, stosowane są tu specjalne warstwy izolujące, które zabezpieczają konstrukcję przed dostawaniem się wilgoci. Dekarz jest w stanie wybrać metodę dostosowaną do potrzeb danego budynku: papę termozgrzewalną lub membranę. Następnie fachowiec przystąpi do położenia blachy o kolorze dopasowanym do pokrycia dachowego. Kolejny krok to formowanie i montaż rynien, są one dodatkowo wygięte w celu dopasowania do kształtu konstrukcji, elementy układa się na tzw. zakładkę. W dekarstwie używa się specjalny klamerek do montażu kosza dachowego. Amatorzy stosujący wkręty lub gwoździe mogą szybko przekonać się, że dobrana metoda generuje ograniczoną szczelność dachu oraz występowanie rdzy z biegiem lat. Fachowiec uzupełnia wszelkie miejsca łączenia się kosza dachowego z połacią dachu przy użyciu samoprzylepnej gąbki uszczelniającej. Najczęstszym błędem początkujących montażystów jest niezachowanie kąta prostego między połaciami dachu. W ten sposób przepływająca woda może dostawać się pod konstrukcję kosza. Zobacz: polecany dekarz Ostrołęka.

Podsumowują, montaż kosza dachowego nie należy do prostych zadań. Wymagana jest nie tylko wiedza techniczna, ale również doświadczenie. Zalecamy wybór dekarza, który posiada niezbędne umiejętności i będzie w stanie wykonać dla nas każdy element dachu w sposób profesjonalny.