Wymiana pokrycia dachowego na starym dachu. Jak zacząć?

Wzmocnienie więźby dachowej nie zawsze jest konieczne. Często w starszych budynkach możliwe jest zdjęcie nagryzionej zębem czasu dachówki i jej wymiana na nową. Pozwala to zmodernizować budynek bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Warto rozważyć taką możliwość, ponieważ materiały budowlane drożeją rok do roku. 

Dachówki – estetyczne rozwiązanie i trwałość na lata

Wybierając dachówki ceramiczne lub cementowe musimy liczyć się z poważnym wydatkiem. W perspektywie lat jest to jednak koszt jednorazowy, zważywszy na trwałość tejże konstrukcji. Obecnie produkowane pokrycia dachowe swoją jakością znacznie przewyższają starszego typu rozwiązania stosowane w polskich domach. Dachówka nie wymaga regularnej konserwacji, nie jest podatna na uszkodzenia, a wszelkie usterki można naprawić bardzo szybko. Bez względu na rodzaj wybranego materiału możemy liczyć na wytrzymałą konstrukcję, która będzie spójna z całym budynkiem. Należy jednak pamiętać, iż pokrycie to sprawdzi się w budynkach, gdzie kąt nachylenia połaci dachu wynosi przynajmniej 10 stopni. W przypadku dachów o wyższym nachyleniu (poniżej 20 stopni i powyżej 45 stopni) potrzebne jest zastosowanie innych metod mocowania. W pierwszym wypadku wykonujemy szczelną izolację przy użyciu papy i deskowania. Natomiast w przypadku nachylenia powyżej 45 stopni wykorzystywane jest mocowanie z użyciem klamer lub wkrętów. Wymiary dachówek należy dobierać zgodnie z wielkością i kształtem dachu. Dla dużych powierzchni zaleca się stosowanie dachówek zakładkowych, z kolei dla małych tradycyjnych karpiówek.

Kontrola więźby dachowej

Przed podjęciem jakichkolwiek prac należy dokładnie sprawdzić stan więźby dachowej. To zadanie powinniśmy powierzyć fachowcom, którzy sprawdzą nośność starej więźby. Musimy wiedzieć, że położenie metra kwadratowego dachówki to ciężar 40-80 kg. W takiej sytuacji konieczne może okazać się dodatkowe wzmocnienie konstrukcji z użyciem płyt OSB lub desek. To rzecz jasna zwiększy całkowity ciężar. Przy niektórych inwestycjach zdarza się, że konstrukcja dachu jest na tyle zużyta, że nie udźwignie nowego pokrycia. Wówczas musimy liczyć się z potrzebą wymiany więźby przez fachowców. To jednak rzadkość, ponieważ większość nawet starszych konstrukcji wymaga jedynie dodatkowego wzmocnienia przy użyciu krokwi, jętek, czy wymiany poszczególnych krokwi z usztywnieniem ich po obu stronach z użyciem desek. Niekiedy stosowane są specjalne stalowy taśmy.

Jak przygotować się do remontu dachu?

Firmy świadczące usługi dekarskie po weryfikacji stanu więźby dachowej zlecą zakup wybranego pokrycia lub też zajmą się zakupem i montażem we własnym zakresie. Należy wiedzieć, że demontaż starszych pokryć dachowych wykona dla nas ekipa doświadczonych dekarzy. Wyjątkiem od tej reguły jest pokrycie szkodliwym dla zdrowia azbestem. Ten rakotwórczy materiał należy usunąć poprzez specjalistyczną firmę zajmującą się utylizacją pokryć tego typu. W celu usunięcia pokrycia dachowego na miejscu wynajmowany jest także specjalny kontener, gdzie składowane będzie zdjęty materiał. Dopiero po zdjęciu całego pokrycia, dekarz oceni realnie stan dachu. Zweryfikuje on stan izolacji z papy, łat oraz kontrłat. Wszystko będzie tu zależy od opinii fachowca. Warto także zweryfikować elementy wymagające położenia nowej izolacji. Zwykle jest tak, że wymiana starego materiału jest konieczna.