Wytrzymałość paneli fotowoltaicznych na grad, śnieg, wiatr, deszcz.

Warunki atmosferyczne występujące w Polsce bywają przyczyną poważnych uszkodzeń budynków. Taki stan rzeczy rodzi szereg pytań. Czy instalacja fotowoltaiczna montowana na dachu nie ulegnie uszkodzeniu w trakcie opadów śniegu? Czy wiatr nie zerwie z dachu paneli PV? A co z gradem uderzającym w instalację? W tym artykule przyjrzymy się podstawowym mitom dotyczącym wytrzymałości fotowoltaiki. 

Stabilna konstrukcja bez względu na warunki

Panele słoneczne montowane na dachach domów są narażone na działanie różnych czynników pogodowych. W przypadku deszczu, nawet obfitego instalacja nie ulegnie uszkodzeniu. Co więcej, deszcz pozwala na zachowanie czystości modułów, co przekłada się na wydajność produkcji energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca. W okresie wiosennym występuje silne pylenie drzew, pyłki osiadają często powierzchni paneli. Deszcz pozwala na całkowite zmycie brudu obecnego na panelach PV. Prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna wytrzyma nawet bardzo silne opady deszczu. Jeśli zaś chodzi o śnieg występujący zimą to również nie mamy się czego obawiać. Nie jest on w żaden sposób szkodliwy dla naszego systemu. Skutkiem ubocznym gromadzenia się śniegu na powierzchni modułów fotowoltaicznych jest natomiast tworzenie zacienień. Warto więc pamiętać, że śnieg w żadnym stopniu nie naraża instalacji na uszkodzenie. Duże warstwy śniegu generują natomiast problem z efektywną produkcją energii elektrycznej. Regularne odśnieżanie modułów fotowoltaicznych jest więc w okresie zimowym niezbędne.

Zacienienia fragmentów paneli obniżą moc całkowitą systemu, co przełoży się na kwestie ekonomiczne. Pamiętajmy, że panele zacienione będą generowały mniej energii, a cała instalacja fotowoltaiczna dostosuje swoją moc do najsłabszego ogniwa. Straty w produkcji energii w takim wypadku mogą więc wynieść do nawet kilkunastu procent na moduł. Profesjonalne firmy oferujące montaż fotowoltaiki wiedzą jak radzić sobie z zalegającym śniegiem. Już na etapie projektowania nowego budynku zalecą oni montaż modułów pod kątem 30-40 stopni. W ten sposób gromadzenie się pokrywy śnieżnej na dachu budynku będzie ograniczone do minimum. 

Odporność fotowoltaiki na wiatr i gradobicie

Jeżeli chodzi o wiatr to instalacje fotowoltaiczne są odporne na jego działanie. Należy jednak pamiętać o właściwym montażu. Profesjonalni monterzy przykładają szczególną uwagę jeżeli chodzi o wykonanie właściwego mocowania pod moduły. Jest to równie ważne jak wykonanie konstrukcji dachowej. Dobrze wykonany dach nie zostanie zerwany przez wichurę, identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku fotowoltaiki. Wiele osób może obawiać się gradu, gdyż jest to czynnik pogodowy potrafiący wyrządzić wiele szkód. Panele słoneczne to stosunkowo delikatne moduły, jednak producenci zadbali o ich zabezpieczenie. Konstrukcja modułu PV posiada wierzchnią warstwę wykonaną z hartowanego szkła. W ten sposób unikamy większości szkód wywołanych przez grad. Należy jednak pamiętać, że najmocniejsze gradobicia mogą generować uszkodzenia wymagające naprawy.

Niemniej jednak producenci zapewniają o wytrzymałości fotowoltaiki niemal w każdych warunkach. Praktyka firm montujących systemy tego typu pozwala potwierdzić te zapewnienia. Rzadko słyszy się o uszkodzeniach, gdyż zdarzają się one w bardzo sporadycznych przypadkach. Jeśli już warunki atmosferyczne są w stanie uszkodzić powierzchnię paneli to oznacza, że prawdopodobnie instalacja została wykonana w sposób niefachowy. Powierzchnia modułu jest na tyle twarda, że do jej uszkodzenia mogłoby dojść, gdyby padający grad był wielkości piłki tenisowej. Taka sytuacja w większości regionów kraju nie zdarza się jednak nigdy.

Część producentów zawiera także możliwość uzyskania naprawy gwarancyjnej w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zjawisk klimatycznych o dużym nasileniu. Instalacje składają się również z odgromników oraz urządzeń ograniczających możliwość wystąpienia przepięć. Podsumowując, aktualnie produkowane moduły fotowoltaiczne charakteryzują się dużą wytrzymałością. Nie są im straszne zjawiska takie jak śnieg, deszcz, burza, czy grad. Zadbajmy jednak o profesjonalny montaż, co jest gwarancją bezpiecznego działania systemu pozyskującego energię przez wiele lat.