Skąd brać energię elektryczną na terenie budowy?

Posiadacze działek, na których dopiero budowane będą domy z pewnością zastanawiają się nad tym w jaki sposób zasilą wszystkie urządzenia niezbędne do prowadzenia prac. Brak przyłącza do sieci elektroenergetycznej skłania do wyboru jednego z dwóch rozwiązań: tymczasowego podłączenia do sąsiadów lub zakupu, wypożyczenia agregatu prądotwórczego.  Czytaj dalej Skąd brać energię elektryczną na terenie budowy?

Co zrobić, kiedy wentylacja grawitacyjna nie działa prawidłowo?

Nowoczesne budynki wymagają zastosowania wentylacji, która umożliwi swobodną wymianę powietrza. Chodzi tu nie tylko o wpuszczenie świeżego powietrza do pomieszczeń, ale również pozbycie się powietrza zawierającego szkodliwe substancje. Zjawiskiem znanym w domach wyposażonych w wentylację grawitacyjną jest efekt ciągu kominowego. Polega on na wciąganiu powietrza „zużytego” i transportowaniu go na zewnątrz obiektu. Aby zjawisko miało miejsce konieczne jest spełnienie określonych warunków atmosferycznych. Czytaj dalej Co zrobić, kiedy wentylacja grawitacyjna nie działa prawidłowo?

Na co należy uważać przy wyborze firmy budowlanej?

Poszukiwania odpowiedniej firmy budowlanej mogą spędzić sen z powiek każdemu inwestorowi. Rynek jest bogaty w oferty usługowe mniejszych i większych podmiotów, które ogłaszają się w internecie oraz prasie. Pierwszym krokiem do znalezienia fachowej ekipy jest zasięgnięcie opinii wśród znajomych. Może się to okazać bardzo dobrym wyjściem, gdyż w ten sposób uzyskujemy realną ocenę sytuacji i pewne rozeznanie wśród dostępnych ofert. Warto pamiętać, iż wiele sprawdzonych firm może mieć zajęte terminy na długo naprzód. Może tak się zdarzyć, że polecany przez przyjaciół wykonawca nie ma już wolnej daty w kalendarzu na najbliższy rok. Co wtedy? W tym artykule przyjrzymy się podstawowym sposobom na znalezienie właściwej firmy, która nie wykona fuszerki. Czytaj dalej Na co należy uważać przy wyborze firmy budowlanej?

Czy pianka poliuretanowa jest toksyczna, rakotwórcza?

Ocieplenie budynku pianką poliuretanową jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się jeżeli chodzi o wykonanie trwałej termoizolacji. Wiele osób zainteresowanych zdrowym stylem życia wskazuje na obawy związane ze stosowaniem pianki PUR od ocieplenia poddaszy. Obawy te są często naturalne, jednak wynikają zwykle niewiedzy samych inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się toksyczności materiałów ociepleniowych z uwzględnieniem izolacji natryskowych.  Czytaj dalej Czy pianka poliuretanowa jest toksyczna, rakotwórcza?

Normy hałasu wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Jak wyciszyć instalację?

Prawidłowo działająca wentylacja w każdym budynku to podstawa jeżeli chcemy mówić o skutecznej wymianie powietrza w pomieszczeniach. W trakcie przepływu powietrza może dochodzić do pojawienia się dźwięków zakłócających domowy spokój. Właściwie wykonana instalacja nie powinna jednak przysparzać nam problemów. Niepokojący hałas może wymagać od inwestora podjęcia aktywnych działań zmierzających do wykluczenia problemu. Warto wiedzieć, że wentylacja grawitacyjna, jak i mechaniczna to rozwiązania pracujące przez całą dobę. Natężenie dźwięku będzie więc uzależnione przede wszystkim od jakości montażu, ale nie tylko.  Czytaj dalej Normy hałasu wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Jak wyciszyć instalację?

Okna energooszczędne, pasywne – co to znaczy?

Wymiana lub wstawienie zupełnie nowych okien w budynku to wydatek na wiele lat. Oszczędności w tym zakresie mogą przyczyniać się do strat cieplnych pomimo zastosowania właściwej jakości termomodernizacji w budynku. Wybór okien energooszczędnych lub nawet pasywnych o niskim współczynniku przenikania ciepła pozwoli na zachowanie komfortowych warunków w pomieszczeniach bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz.  Czytaj dalej Okna energooszczędne, pasywne – co to znaczy?

Ocieplenie poddasza wełną mineralną. Jak wybrać materiał?

Wełna mineralna to jeden z materiałów, który obok pianki PUR jest polecany do ocieplenia poddasza użytkowego. Zastosowanie właściwej jakości otuliny to podstawa jeżeli chcemy mówić o budynku komfortowym. Termomodernizacja przestrzeni takich jak poddasze pozwala uniknąć problemów z mostkami termicznymi i ucieczką ciepła. Brak ocieplenia wysokiej jakości przyczynia się do zwiększonego zużycia energii cieplnej w okresie jesienno-zimowym, a to z kolei odbija się na kosztach ogrzania domu.  Czytaj dalej Ocieplenie poddasza wełną mineralną. Jak wybrać materiał?

Jak kupować materiały budowlane?

Szeroka oferta producentów materiałów budowlanych skłania wręcz do oszczędności. Cena powinna jednak iść w parze z wysoką jakością materiałów. W innym wypadku może się okazać, że wybrany najbardziej ekonomiczny wariant okaże się fatalnym rozwiązaniem, a pierwsze wady tanich materiałów zauważymy już w trakcie prowadzenia prac budowlanych. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym zależnościom pomiędzy ceną, a jakością materiałów oraz podpowiemy na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów.  Czytaj dalej Jak kupować materiały budowlane?

Jaki alarm do domu, firmy wybrać i komu powierzyć montaż?

Skuteczność alarmu zależy od wielu czynników, dlatego wybór systemu powinniśmy poprzedzić dokładnym rozeznaniem rynku. Instalacja alarmowa nigdy nie daje pełnej gwarancji, że nie dojdzie do włamania. Niemniej jest to rozwiązanie uznawane za jedno z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia budynków takich jak dom, czy obiekt firmowy. Alarm to pierwsze urządzenie, które informuje okolicę o wejściu na teren osoby niepożądanej. Zastosowanie odpowiednich czujek w połączeniu z konfigurowalną centralą tworzy jeden, sprawdzony system alarmowy.  Czytaj dalej Jaki alarm do domu, firmy wybrać i komu powierzyć montaż?