Co zrobić, kiedy wentylacja grawitacyjna nie działa prawidłowo?

Nowoczesne budynki wymagają zastosowania wentylacji, która umożliwi swobodną wymianę powietrza. Chodzi tu nie tylko o wpuszczenie świeżego powietrza do pomieszczeń, ale również pozbycie się powietrza zawierającego szkodliwe substancje. Zjawiskiem znanym w domach wyposażonych w wentylację grawitacyjną jest efekt ciągu kominowego. Polega on na wciąganiu powietrza „zużytego” i transportowaniu go na zewnątrz obiektu. Aby zjawisko miało miejsce konieczne jest spełnienie określonych warunków atmosferycznych.

Szczelny budynek, a problemy z wentylacją

W sytuacji, kiedy gęstość powietrza w pomieszczeniach jest mniejsza od tej na zewnątrz mamy do czynienia z właściwie działającą wentylacją. W przypadku, kiedy różnice w ciśnieniu na zewnątrz i wewnątrz są zbyt duże lub zbyt małe, trudno będzie zachować optymalne warunki w budynku. Wynika to głównie ze szczelności domu, inwestorzy wybierają często stolarkę okienną i drzwiową wysokiej klasy, Wysoka szczelność obniża koszty utrzymania, ale jednocześnie utrudnia prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej. Niesprawnie działający system wymiany powietrza, zbyt silny lub zbyt słaby ciąg wpływa negatywnie na komfort w pomieszczeniach. W okresie letnim wentylacja grawitacyjna będzie zupełnie niewydajna, z kolei w czasie zimy może wyziębiać pomieszczenia. Niesprawna wymiana powietrza w budynkach może prowadzić do strat energii rzędu nawet ponad 50%!

Wybór odpowiedniego systemu wentylacji powinien być więc zadaniem priorytetowym dla każdego właściciela domu jednorodzinnego. Wentylacja grawitacyjna w ostatnich latach zyskała złą renomę ze względu na straty energii cieplnej. Rosnące koszty życia sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się w jaki sposób podnieść komfort domowników przy zachowaniu oszczędności w rachunkach za energię cieplną. Jednym z rozwiązań zdawać by się mogło zatkanie przewodów wentylacyjnych, ale takie zachowanie to skrajna nieodpowiedzialność. Kanały wentylacyjne bez przepływu powietrza to zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców budynku. Jeżeli chodzi o dom wyposażony w szereg kanałów wentylacyjnych to poważnym problemem jest wychładzanie pomieszczeń. Wówczas koszty ogrzania budynku mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie, a i tak nie zachowamy optymalnych warunków w pomieszczeniach.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – rozwiązanie na bolączki źle działającej wentylacji grawitacyjnej?

Zalecanym przez wielu ekspertów rozwiązaniem jest montaż wentylacji mechanicznej. Wymiana powietrza przebiega tu w sposób w pełni kontrolowany i mechaniczny. Za jakość powietrza i oszczędność odpowiedzialne jest urządzenie zwane rekuperatorem. Rekuperacja pozwala na pozbycie się brudnego powietrza i zastąpienie go nowym, świeżym. Ten system niweluje wszelkie problemy z właściwym obiegiem powietrza w budynku. Rekuperatory to urządzenia o wysokiej wydajności, które odzyskują część energii z raz ogrzanego powietrza i mieszają z powietrzem napływowym. W ten sposób inwestor uzyskuje realną oszczędność w rachunkach za energię cieplną, a tym samym zapewnia możliwie najlepszą wymianę powietrza w pomieszczeniach. Koszt instalacji nie jest co prawda niski, lecz w wielu przypadkach jest to jedyne sensowne rozwiązanie. Montaż nawiewników w oknach, czy rozszczelnienie okien to tylko chwilowe wyjście i dosyć prowizoryczne. Wentylacja mechaniczna jest więc uzupełnieniem dla dobrze ocieplonego budynku, gdzie komfort i oszczędność w rachunkach za energię cieplną mają pierwszorzędne znaczenie.