Na co należy uważać przy wyborze firmy budowlanej?

Poszukiwania odpowiedniej firmy budowlanej mogą spędzić sen z powiek każdemu inwestorowi. Rynek jest bogaty w oferty usługowe mniejszych i większych podmiotów, które ogłaszają się w internecie oraz prasie. Pierwszym krokiem do znalezienia fachowej ekipy jest zasięgnięcie opinii wśród znajomych. Może się to okazać bardzo dobrym wyjściem, gdyż w ten sposób uzyskujemy realną ocenę sytuacji i pewne rozeznanie wśród dostępnych ofert. Warto pamiętać, iż wiele sprawdzonych firm może mieć zajęte terminy na długo naprzód. Może tak się zdarzyć, że polecany przez przyjaciół wykonawca nie ma już wolnej daty w kalendarzu na najbliższy rok. Co wtedy? W tym artykule przyjrzymy się podstawowym sposobom na znalezienie właściwej firmy, która nie wykona fuszerki.

Posiadacze działki swój rekonesans mogą rozpocząć od spaceru po okolicy. Zwykle jest tak, że w pobliżu prowadzone są prace firmy budowlanych. Jeżeli jest to okres jesienny i zimowy to być może nie spotkamy nikogo na budowie, ale jest to szansa na przyjrzenie się jakości prowadzonych dotychczas prac. Przy każdej budowie widnieje tablica informacyjna, przez co mamy możliwość poznania nazwy firmy budowlanej zajmującej się danym punktem w pobliżu. Drugim sposobem na znalezienie wykonawcy jest zaczerpnięcie informacji u producentów materiałów budowlanych. W przypadku nowoczesnych domów takie wskazania firm oznaczają zwykle, iż tematem zajmują się profesjonaliści. W innej sytuacji nie byliby oni nawet wymieniani przez producentów, którym zależy na dobrej opinii.

Uważne śledzenie forów internetowych

Fora internetowe mogą być skarbnicą wiedzy, ale też najgorszym koszmarem inwestora! Znajdziemy tam prawdziwe informacje lub zupełnie fałszywe napisane przez samych wykonawców. Z czego to wynika? Przede wszystkim mniejsi wykonawcy próbując dorównać konkurencji, starają się więc wywrzeć jak najlepsze wrażenie. Firma świadcząca usługi budowlane proponuje nam rozmowę z jednym z klientem? Uważaj! Tutaj niejednokrotnie potencjalnym klientem okazuje się być przedstawiciel handlowy, który jak możemy się domyślać przedstawi nam pracę fachowców w samych superlatywach. W takiej sytuacji dobrze jest poprosić o adresy realizowanych aktualnie lub w przeszłości budów. W ten sposób na miejscu potwierdzimy rzetelność przekazanych nam słownie informacji.

Jeżeli znajdziemy negatywną opinię o wybranym wykonawcy to wcale nie musi oznaczać braku doświadczenia i wykonywania prac w sposób niefachowy. Niekiedy sami inwestorzy oszczędzają na materiałach, co kończy się problemami wynikającym z użycia materiałów niskiej jakości, a nie błędów samych pracowników. Inwestor zawsze będzie szukał gdzieś winowajcy, miejmy to na uwadze. Jeśli więc na 100 komentarzy znajdzie się 5 negatywnych to wcale nie oznacza braku profesjonalizmu.

Koszty – kiedy inwestor może się pomylić?

Firma budowlana przeliczyła zbyt dużą kwotę za wykonanie prac budowlanych? Nie zawsze musi wskazywać to na chęć oszustwa. Rosnące z roku na rok ceny materiałów budowlanych i usług powodują, że inwestor może błędnie rozpatrywać sytuację. Warto więc zapoznać się bliżej z przedstawionymi wyliczeniami. Sprawdzamy przede wszystkim koszty pozostające po naszej stronie, zakres przewidzianych prac. Dopiero wtedy możemy zrozumieć pełniej cały kosztorys. Jeśli jednak koszty usług są znacznie wyższe niż udało się nam ustalić z innymi firmami to dobrze jest przemyśleć raz jeszcze swoją decyzję. Niekiedy też nieco wyższa cena oznacza dodatkowe usługi, które nie występują u konkurencji. Trzeba być więc bardzo skrupulatnym, aby nie narazić się na dodatkowe koszty lub też rezygnację z wcześniej polecanej firmy budowlanej.