Ocieplanie poddasza pianką czy wełną – porównanie kosztów.

W Polsce również coraz częściej do ocieplania poddasza stosowana jest pianka poliuretanowa, chociaż cały czas to wełna mineralna króluje na naszych poddaszach. Niektórzy nie chcą ryzykować, twierdząc, że pianka jest jeszcze mało znana i chociaż istnieje przekonanie o tym, że wełna nie jest wieczna, to w myśl zasady, że lepszy diabeł znany niż nieznany, budujący domy dla świętego spokoju wybierają wełnę mineralną. Powinniśmy jednak podejść do tematu praktycznie, dlatego postanowiliśmy przeanalizować koszty ocieplania pianką i koszty ocieplania wełną, pomijając sprawy ideologii czy przekonań.

Zdawać sobie trzeba sprawę z tego, że dziś, w 2018 roku rynek usług budowlanych może się zmieniać, głównie za sprawą rosnących kosztów robocizny. Brak rąk do pracy przekłada się na wyższe koszty, dlatego tak odważnie poszukuje się nowoczesnych i szybkich metod budowania domów. Eksperci twierdzą, że coraz częściej Polacy będą decydować się na budowę domów modułowych, gdyż takie budynki po prostu będą tańsze, będą wymagały mniej pracy robotników, a to jest coraz większy czynnik tworzący koszty i mający wpływ na ostateczną cenę domu.

W tej sytuacji ważny jest dokładny czas wykonywania analizy – może bowiem okazać się, że ceny ocieplenia poddaszy w pełnym sezonie budowlanym zmienią się na korzyść ocieplania pianką PUR, gdyż to właśnie ta metoda pochłania mniej czasu. Tak więc analiza dotyczy konkretnie wiosny 2018 roku. Jest to okres, gdzie wykonawcy chętniej obniżają swoje ceny, gdyż sezon dopiero przed nimi.

Do porównania kosztów przyjmujemy wartości izolacji, które najczęściej są stosowane i projektowane dla domów mieszkalnych. Przy ocieplaniu poddasza wełną najczęściej stosuje się grubość izolacji 25 cm przy założeniu, że między krokwiami kładziemy wełnę o grubości 15 cm, a następnie kładziemy warstwę 10 cm. W związku z tym, że pianka poliuretanowa tworzy jednolitą warstwę izolacyjną, brak jest łączeń, które mogą osłabiać współczynnik przenikania ciepła dla całego dachu, to najczęściej stosuje się grubości 20 cm izolacji pianką PUR. Dla porządku przyjmujemy również, że poddasze, które jest do ocieplenia ma 145 m2 i właśnie taką powierzchnie będziemy analizować.

Ocieplanie poddasza pianką.

Obliczenie kosztów związanych z ociepleniem pianką jest dość proste do oszacowania. Znalezienie cennika izolacji natryskowych jest dość proste i znając powierzchnie do ocieplenia łatwo jest obliczyć koszty. Do analizy posłużyliśmy się cennikiem izolacji natryskowych jednej firmy, która również udziel dość ciekawych porad na swoim blogu. Przy ocieplaniu pianką przyjmujemy prostą zasadę. Przy cenie 55 zł/m2, ocieplenie poddasza o rozmiarze 145 m2 będzie kosztować 7975 zł. Taką cenę zapłacimy po skończonej robocie. Całość prac będzie trwać jeden dzień.

Ocieplanie poddasza wełną.

Tutaj niestety trzeba wykonać więcej ruchów, aby prawidłowo ocenić koszty wykonania izolacji. Cały proces jest o wiele bardziej skomplikowany, a na ostateczny koszt składa się o wiele więcej składników. Pierwszym, coraz bardziej istotnym jest koszt robocizny. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak trudno jest znaleźć profesjonalistę w tym zakresie. Okazuje się bowiem, że osoby, które wyceniają swoje usługi w cenie do 15 zł/m2, po zadaniu kilku ważniejszych pytań dotyczących sposobu układania wełny, odnośnie przygotowania sznurków itd., nie chcą dalej podejmować rozmowy, a w słuchawce daje się usłyszeć pewne zakłopotanie. Jeżeli dodatkowo przyjdzie nam do głowy wspomnieć o badaniu kamerą termowizyjną albo o fakturze za usługę i rękojmi to nagle okazuje się, że fachowiec jest jednak w tym roku już niedostępny.

Sprawa robocizny u fachowców, którzy wystawiają faktury, a tym samym biorą odpowiedzialność za swoje prace (rękojmia na usługę) wygląda trochę inaczej. Tutaj daje się zauważyć, że istnieje większa świadomość tego, czym jest prawidłowa izolacja, ale ceny wówczas kształtują się w przedziale 15-20 zł/m2. Dal porządku należy więc przyjąć, że średni koszt usługi będzie kształtował się na poziomie 17 zł/m2.

Do analizy kosztów materiałów postanowiliśmy posłużyć się cenami prezentowanymi w serwisie aukcyjnym Allegro.pl – przez duże grono osób ten serwis jest właśnie tak traktowany, aby sprawdzić cenę, a następnie negocjować ceny u lokalnych dostawców. Trzeba powiedzieć, że zakup wełny mineralnej w takiej ilości na odległość, z wysyłką, nie jest bardzo popularne. Warto więc dokładnie obliczyć wszystko, czego będziemy potrzebować, aby zakupić wszystko u jednego sprzedawcy, np. w lokalnej hurtowni budowlanej, bo wówczas możemy liczyć na bezpłatną dostawę, a przecież zorganizowanie dużego samochodu dostawczego nie jest wcale takie łatwe.

Przy ociepleniu metodą tradycyjną potrzebujemy kupić materiał z pewnym zapasem, który zakłada pewne straty związane z przycinaniem materiału i odpadem. W ten oto sposób (korzystając z cen na Allegro.pl) obliczyliśmy zapotrzebowanie na następujące materiały:

  • wełna o grubości 15 cm (ilość w paczce 3,5 m2) – cena za paczkę 70 zł; zapotrzebowanie 42 paczki + 7 m2 zapasu (2 paczki) = 44 paczki x 70 zł = 3080 zł;
  • wełna o grubości 10 cm (ilość w paczce 5 m2) – cena za paczkę 68 zł; zapotrzebowanie 29 paczek + 10 m2 zapasu (2 paczki) = 31 paczek x 68 zł = 2018 zł;
  • folia paroizolacyjna (np. niebieska, o grubości 0,2 mm), ilość w rolce 100 m2, cena za rolkę 95 zł, zapotrzebowanie 2 rolki = 2 rolki x 95 zł = 190 zł;
  • materiały drobne (sznurek do wełny, zszywki, taśmy do sklejania folii) – 200 zł.

Suma za materiały: 5488 zł.

Nie będziemy tutaj brać pod uwagę kosztów związanych z wywozem odpadów, które także występują, ale nie są one aż tak istotne, bardziej stanowią kłopot, niż koszt w skali całej budowy domu.

Do ceny materiałów doliczamy więc koszty robocizny, jak ustaliliśmy w wysokości 17 zł/m2, co daje nam wartość 2465 zł.

Suma kosztów za ocieplanie poddasza wełną: 7953 zł (5488 zł za materiały i 2465 zł za koszty robocizny).

Podsumowanie kosztów ocieplenia poddasza.

Jak widzimy koszty wykonania izolacji poddasza pianką poliuretanową i ocieplaniem wełną są bardzo podobne. Zapewne mogą istnieć pewne różnice wynikające z cen materiałów na lokalnym rynku, albo z kosztami robocizny. Możemy zamówić wełnę droższą niż tą jaką przyjęliśmy do analizy kosztów, możemy również zamówić droższą folię – podobnie także możemy znaleźć tańszego wykonawce, który pomimo niższej ceny będzie gwarantował odpowiedni poziom wiedzy na temat izolacji. Warto wiedzieć, że często w takich usługach nie chodzi o poczciwość wykonawcy, ale o wiedzę, która jest kluczowa.

Jednak my, dla potrzeb takiej analizy zostajemy przy naszych ustaleniach. Ocieplanie wełną mineralną jest tańsze od ocieplania pianką, ale różnica nie jest duża. Jedni będą chcieli zaoszczędzić, zaś inni zapewne będą chcieli, aby izolacja poddasza została wykonana szybko i bez większych problemów. Tak jak wspominaliśmy na początku – w tym artykule nie rozważamy tego, która izolacja jest lepsza, jedynie analizujemy koszty.

Ocieplanie poddasza pianką 145 m2 – 7975 zł.

Ocieplanie poddasza wełną 145 m2 – 7953 zł.