Skąd brać energię elektryczną na terenie budowy?

Posiadacze działek, na których dopiero budowane będą domy z pewnością zastanawiają się nad tym w jaki sposób zasilą wszystkie urządzenia niezbędne do prowadzenia prac. Brak przyłącza do sieci elektroenergetycznej skłania do wyboru jednego z dwóch rozwiązań: tymczasowego podłączenia do sąsiadów lub zakupu, wypożyczenia agregatu prądotwórczego. 

Energia elektryczna po sąsiedzku

Najprostszym, wybieranym najczęściej rozwiązaniem jest wykorzystanie już istniejącej instalacji, a mianowicie podłączenie maszyn po sąsiedzku. W teorii więc użycie prądu po sąsiedzku wydaje się wyborem doskonałym. W praktyce jednak nie jest to metoda legalna, o czym mówi art. 3 pkt 18 ustawy o Prawie Energetycznym. Znajdziemy tam zapis, iż takie działanie bez zawarcia umowy, z pominięciem układu pomiarowego i rozliczeniowego jest nielegalne. Na tej podstawie zakład energetyczny może nałożyć opłatę karną (wysokość nawet pięciokrotności aktualnej stawki). Narażamy się również na pozew sądowy. Co gorsze, w takiej sytuacji problemy może mieć także sąsiad, który użyczył nam dostępu do instalacji. Nieco inaczej wygląda sprawa sąsiada, który dopiero co buduje dom i posiada już dostęp do prądu budowlanego. Wówczas po uzyskaniu zgody zakładu energetycznego możliwe jest wykorzystanie instalacji elektrycznej przy budowie obu domów. Sąsiedzka życzliwość bywa niekiedy zwodnicza i może prowadzić inwestora na przysłowiowe „manowce”. Przykładem może być sąsiad, który z niewiadomych względów w trakcie budowy domu odmówił dalszego wykorzystywania własnej instalacji.

Prąd budowlanych pozyskiwany z sieci elektroenergetycznej

Znanym i zazwyczaj wykorzystywanym rozwiązaniem jest czerpanie energii elektrycznej z sieci. Prąd budowlany będzie wówczas w pełni legalny, niestety wiąże się to z koniecznością wypełnienia szeregu formalności. Jak wynika z praktyki, tego typu przyłącze powinno być „gotowe” do odbioru w ciągu około miesiąca. Zdarzają się niestety sytuacje, kiedy uzyskanie wszelkich pozwoleń przedłuży okres oczekiwania do nawet roku! W celu korzystania z prądu budowlanego musimy zgłosić się do zakładu energetycznego. Zakład za fundusze z naszego budżetu zajmie się realizacją całej instalacji napowietrznej bądź też kablowej. Pomocny może się okazać znajomy elektryk, który przyspieszy podłączenie się z użyciem skrzynki przyłączeniowej zamontowanej wcześniej przez zakład energetyczny. Tutaj również potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia. Jeżeli inwestor zaplanuje podłączenie prądu z odpowiednim wyprzedzeniem to może znacznie ułatwić sobie życie. W tym celu zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, zgłaszamy wcześniej chęć doprowadzenia prądu na cele rekreacyjne. W chwili budowy musimy jedynie odebrać licznik oraz otrzymać przydział mocy. W ten sposób ograniczamy czas oczekiwania, który w przypadku instalacji prądu budowlanego może wydłużyć zaplanowane wcześniej prace.

Wypożyczenie agregatu prądotwórczego

Nie wszędzie możliwe jest jednak szybkie i bezproblemowe podłączenie prądu budowlanego. Dotyczy to szczególnie budów znajdujących się z dala od innych zabudowań lub skrzynek elektrycznych. W takim wypadku konieczne jest użycie autonomicznego urządzenia jakim jest agregat prądotwórczy. Do uzyskania prądu potrzebnego do zasilenia maszyn budowlanych wystarczy jedynie benzyna. Konieczny jest tu wybór agregatów prądotwórczych o większej mocy. Na placach budowy jest to 400 V, dzięki czemu bez wysiłku zasilimy wszystkie niezbędne do pracy maszyny. Wytwornica energii elektrycznej to wygodne rozwiązanie, a przy okazji niewymagające żadnych dodatkowych formalności i oczekiwania na przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Zobacz: wypożyczalnia agregatów Łomża.